Przejdź do treści

Akredytacje

Projekty w ramach akredytacji są  realizowane przez konsorcjum, w skład którego obecnie wchodzą:

  • Stowarzyszenie Edukacji Rolniczej i Leśnej EUROPEA Polska, ul. Pszczelińska 99, 05-840 Brwinów – jako lider konsorcjum, główny beneficjent projektu,
  • Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty – Połczyńskiego w Tucholi, ul. Nowodworskiego 9-13, 89-500 Tuchola – członek konsorcjum,
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu, ul. Uniwersytecka 6, 26-600 Radom – członek konsorcjum,
  • Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu, Ul. Lipowa 33, 86- 300 Grudziądz – członek konsorcjum.

Projekty są co-finansowane przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Celem projektów jest doskonalenie umiejętności i wiedzy uczniów w zawodach, w których się kształcą, a także zachęcenie ich do samodzielnego podejmowania działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług dla mieszkańców wsi. W Polsce, konieczna jest dalsza restrukturyzacja zatrudnienia ludzi mieszkających na wsi. W dalszym ciągu zbyt duży procent mieszkańców wsi jest zatrudniony bezpośrednio przy uprawie roli. Niezbędna jest rozbudowa sfery usług dla mieszkańców, nie tylko w obsłudze rolnictwa, ale i innych dziedzinach, socjalno-bytowych, komunalnych itp. Staż zawodowy odbyty za granicą gwarantuje zdobycie najlepszych doświadczeń. Pozwolą one na zaoferowanie na rynku nowoczesnych usług, mających szansę na powodzenie i skuteczną rywalizację z potencjalną konkurencją. Dzięki temu młodzież pochodząca z mniejszymi szansami, z obszarów wiejskich,  czy ze środowisk defaworyzowanych będzie mogła z powodzeniem się realizować zawodowo. Pobyt w środowisku międzynarodowym, wyjazd zawodowy do innego kraju poszerzy ich horyzonty i otworzy perspektywy lepszego rozwoju.

Główne cele tego projektu to:

  • rozwijanie umiejętności zawodowych poprzez poznawanie i pracę z innowacyjnymi technologiami stosowanymi w poszczególnych zawodach,
  • rozwijanie umiejętności językowych,
  • rozwijanie współdziałania i pracy w grupie,
  • poznanie innych społeczności, kultury, zabytków.

Zaplanowane zostały wyjazdy na staże zawodowe dla uczniów, mobilność kadry w celu obserwacji pracy i udział uczniów w konkursach umiejętności zawodowych.

Grupy stażystów wyjadą z opiekunami z następujących kierunków kształcenia w:

  • technikum architektury krajobrazu,
  • technikum agrobiznesu,
  • technikum rolniczego,
  • technikum weterynarii,
  • technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,
  • mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych,
  • technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Staże zawodowe trwać będą po 2 tygodnie, a ich realizacja odbywać się będzie w ramach czasowych określonych w umowie z NA.

Projekt skierowany jest do uczniów kształcących się w zawodach:

  • technik agrobiznesu, technik rolnik, technik weterynarii
  • technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych
  • technik architektury krajobrazu
  • technik żywienia i usług gastronomicznych  

Wyjazd każdej z grup poprzedzony będzie przeprowadzeniem przygotowania uczniów do odbycia stażu.

Podczas stażu uczniowie będą przebywać w zagranicznych ośrodkach szkolenia zawodowego, gdzie poznają nowoczesne technologie i metody pracy, różne urządzenia techniczne, w tym wiele takich, których nie mieliby szans poznać w naszej szkole. W trakcie stażu poznają zasady działania tych urządzeń, ich obsługę i bezpieczną eksploatację. Poznają również innowacyjne technologie, jakie się pojawiają w ich zawodach. Poznanie nowoczesnych technologii, nowych trendów w poszczególnych zawodach, może spowodować wzrost atrakcyjności naszych absolwentów na lokalnym rynku pracy. Pobyt na zagranicznym stażu będzie dla nich okazją poznania nowoczesnych form tworzenia i prowadzenia swojej firmy.

Do współpracy w realizacji naszego projektu starannie dobraliśmy naszych zagranicznych partnerów. Są to ośrodki szkolenia zawodowego znajdujące się w Danii, Niemczech i we Włoszech i na Słowacji, Estonii i inne jeśli będzie taka potrzeba i możliwość. Z naszymi partnerami już w przeszłości współpracowaliśmy, znamy ich duże możliwości edukacyjne i inne walory. Projekt został poprzedzony wizytami wstępnymi u naszych partnerów. W czasie tych wizyt uzgodniliśmy zakres planowanego stażu oraz plan jego realizacji.

Lider konsorcjum, a także każdy z członków konsorcjum posiada już doświadczenie w realizacji projektów zawodowych dla swoich uczniów. Zawsze staramy się wybrać tematykę istotną dla naszych przyszłych absolwentów. Ważne jest, aby doświadczenie i umiejętności opanowane w czasie zagranicznego stażu, mogli oni z powodzeniem wykorzystywać w swojej przyszłej pracy zawodowej. Głównym zadaniem szkół jest dbałość o wszechstronny rozwój uczniów. Przykładamy wszelkich starań, by zdobyli oni wiedzę ogólną, jak i zawodową na jak najwyższym poziomie. Robimy to zgodnie z aktualnym stanem nauki, według obowiązujących programów nauczania. Każdy zawód wiąże się ze zdobyciem szeregu umiejętności praktycznych, które warunkują późniejszą dobrą praktykę zawodową. Niestety, często tak bywa, że z powodu ograniczonych środków finansowych, jakimi dysponują szkoły, uczniowie nie zawsze mają kontakt z innowacyjnymi technologiami pojawiającymi się w ich zawodach. Z tego samego powodu szkoły nie dysponują najnowszymi maszynami, urządzeniami i narzędziami, jakie są wykorzystywane w kształconych u nas zawodach. Realizowanie staży zawodowych u partnerów zagranicznych pozwala w znacznie szerszym stopniu zorganizować ten niełatwy proces. Niemcy, Dania i Włochy są krajami zamożnymi i nowoczesnymi. Ich placówki szkolenia zawodowego dysponują znacznie większymi funduszami, a przez to są lepiej wyposażone i dysponują dużo lepszymi pomocami dydaktycznymi i pracowniami zawodowymi. Można tam bez trudu pokazać nowe techniki produkcji, nowe technologie, nowoczesne środki produkcji. Mogliśmy się o tym niejednokrotnie przekonać podczas wielu wyjazdów w ubiegłych latach.

Zapraszamy zainteresowanych uczestnictwem do składania wypełnionych komputerowo ankiet do Sekretariatu szkoły konsorcjum.

Zarząd Stowarzyszenia Edukacji Rolniczej i Leśnej EUROPEA Polska w Brwinowie